ДІЯЛЬНІСТЬ

Центр "Емаус" створений з метою духовної підтримки осіб з особливими потребами,
їхніх родин, а також усіх тих, хто розділяє із ними своє життя.
Центр заснований у 2001 році і діє при Українському Католицькому Університеті.

1. Організація презентацій

Працівники центру «Емаус» регулярно проводять презентації у вузах, школах, громадських організаціях, на парафіях, тощо. Метою презентацій є свідчити про цінність та гідність кожної людини, відкривати для присутніх дар та покликання осіб неповносправних. Під час презентації працівники центру спонукають присутніх задуматися над ставленням суспільства до осіб розумово неповносправних, поміркувати про причини такого ставлення.
Учасники презентації мають можливість більше дізнатися про осіб неповносправних, про їхні потреби, а також про те завдання, яке вони покликані виконати у суспільстві – через свою щирість і безпосередність, через життя «без масок», через свою ранимість, відкритість і беззахисність перетворити його, зробити його більш людяним.
Під час презентації відбувається показ документального фільму про те, як дружба з особами неповносправними перемінює життя людей, відкриває те, що насправді має вартість, відкриває цінність серця людини.
Далі організатори презентації знайомлять присутніх з особою Жана Ваньє, з діяльністю спільнот «Лярш» та «Віра і Світло», запрошують усіх відвідати спільноти, стати приятелями осіб неповносправних, співпрацювати з центром «Емаус», або просто закликають при найближчій зустрічі з особою з особивими потребами не відвернутися від неї, а прийняти такою, як вона є. На презентаціях завжди присутні «друзі» – особи розумово неповносправні, їхні приятелі – молодь, а також, при можливості, батьки. Усі вони діляться своїм досвідом перебування у спільнотах, розповідають історії свого життя, відповідають на запитання присутніх.

2. Організація просвітницьких заходів «Відкриймо дар неповносправних осіб!» по містах України

Метою даних заходів є сприяти гуманізації нашого суспільства та відкриттю дару осіб неповносправних в українському суспільстві, підтримати їхні родини.
Такі заходи є великою нагодою для того, щоб звернути увагу багатьох людей на дари осіб з неповносправністю та зламати суспільні стереотипи у ставленні до цих людей, надати інформацію про спільноти для таких людей, сприяти створенню подібних спільнот у районних центрах України.

3. Показ фільмів

Ще одним видом діяльності, спрямованим на привернення уваги суспільства до осіб з особливими потребами є організація переглядів фільмів на відповідну тематику в рамках Кіноклубу УКУ. Щоразу після перегляду фільму глядачів запрошують до активного обговорення та дискусій. Обговорення відбувається за солодким столом.

4. Духовні вечори для молоді

Для молодих людей, котрі зацікавлені духовністю центру «Емаус», працівники центру регулярно організовують духовно-формаційні зустрічі. Зустрічі проводять працівники центру «Емаус», а також запрошені священики та психологи. Під час зустрічі відбувається розгляд теми. Кожна тема цього циклу зустрічей витікає з духовності Жана Ваньє і спрямована на поглиблення духовного життя, на відкриття серця до Бога і один до одного, на відкриття цінності кожної людини, а також дару дружби, спілкування, прощення та примирення. Ведучі зустрічей закликають молодих людей не боятися своїх слабостей, недосконалостей, обмежень, приймати себе такими, якими ми є – бо саме це основа для зростання і віднайдення внутрішнього миру. Закликають також знайти в своєму житті місце для людей слабких, неповносправних – приймати їхній дар, дозволити їм торкнутися свого серця, стати для них приятелями, разом іти по життєвій дорозі.

Після розкриття теми відбувається обговорення теми в групах – кожен може поділитися тим, що відгукнулося в його серці, що найбільше запам’яталося, вразило, здивувало.
Починається і закінчується кожна зустріч молитвою, поєднаною з духовними піснями.

5. Видавнича діяльність

– Книги
Щоб ознайомити українське суспільство з світоглядними ідеями Жана Ваньє та Генрі Ноуена, центр «Емаус» здійснює переклади на українську мову та видавництво їхніх книг. Видаються також й інші книги українських авторів, котрі несуть це ж послання. Від початку заснування «Емаусу», були видані такі книги: «Спільнота, Місце радості та прощення», Жан Ваньє (2001 р.), «Прийняти дар убогих», Жан Ваньє (2002 р.), «Від страху до любові: Великопосні роздуми над притчею про блудного сина», Генрі Ноуен (2002 р.), «Блаженні вбогі духом», уклав Тарас Жеплинський (2005 р.), «Возлюблений Богом Адам», Генрі Ноуен (2005 р.), «Соловейко з одним крилом», Олег Романчук (2009 р.), «Потойбіч депресії», Жан Ваньє (2010 р.), «Коли вам сниться музика», Олег Романчук (2010 р.).

– Дороговкази
Щороку за підтримки центру «Емаус» виходять у світ «Дороговкази» для спільнот «Віра і Світло» ― збірка матеріалів та рекомендацій, на основі котрих проводяться зустрічі спільнот. Для осіб розумово неповносправних, їхніх сімей та приятелів важливо збиратися разом, поглиблювати свої стосунки, ділитися життєвам досвідом. «Дороговкази» містять в собі різноманітні ідеї, щодо проведення зустрічей спільнот, містять теми зустрічей, медитації, слово місяця, яке є духовною поживою для спільнот і сприяє зростанню їх членів у вірі, надії та любові. Дороговкази пропонують теми для ділення, а також різноманітні творчі завдання – пантоміми, ігри, пропозиції щодо організації святкування тощо. Текст «Дороговказів», який щороку складає міжнародна команда «Віри і Світла», є однаковим для всіх спільнот руху «Віра і Світло» на 5-ти континентах. Таким чином, будується єдність між спільнотами, котрі об’єднуються навколо тих самих тем у цілому світі.

– Вісник «Емаус»
Центр «Емаус» видає раз у два місяці Вісник «Емаус». Вісник містить матеріали на духовну тематику (в духовності Жана Ваньє), а також інтерв’ю, свідчення, новини «Емаусу», інформацію про життя спільнот «Віра і Світло», «Лярш-Ковчег, а також інші актуальні матеріали.
За допомогою Вісника «Емаус» прагне розкривати і поширювати різні аспекти духовності, зокрема, духовності Жана Ваньє, а також привертати увагу суспільства до осіб неповносправних, їхньої ролі та місця в житті людства.

6. Інформаційно-просвітницькі фільми

За підтримки центру «Емаус», відбулася підготовка і випуск двох інформаційно-просвітницьких фільмів «Дорога серця» і «Бачити людину».
У фільмі «Дорога серця» автор розповідає про страждання неповносправних людей, про те, що їхнє народження часто сприймається як трагедія, а їхнє життя сповнене відчаю. Розповідається історія Мирона – розумово неповносправного чоловіка зі Львова, який провів своє дитинство і молодість у великій самотності, не маючи друзів, не маючи чим себе зайняти. Про те, як він почав приходити на зустрічі спільноти «Віра і Світло», поїхав зі спільнотою на табір і там зустрівся з людьми, котрі захотіли бути його друзями. На таборі він вперше відкрив, що життя є прекрасним, що він достойний того, щоб жити, що є люди, які вірять у нього. Фільм розповідає також про інших людей з особливими потребами та їхні сім’ї, про їхню дорогу зцілення через прийняття, стосунки та дружбу.
Фільм «Бачити людину» починається з історії про Діогена, котрий ходив зі свічкою, вдивляючись в обличчя людей. В ньому розповідається про бар’єри, котрі люди створюють навколо своїх сердець, про небезпеку піддатися стереотипам і про необхідність дружніх відносин та спілкування для кожної людини, особливо для людей розумово неповносправних.
У фільмі особи неповносправні розповідають про те, як суспільство прагне відмежуватися від них, про те, що вони відчувають, коли їх відкидають і бояться, коли бачать тільки їхню неповносправність і не помічають їхніх сердець, їхніх дарів та здібностей. Фільм закликає до того, щоб ми були відкритими один до одного, не дивилися один на одного через призму упереджень та стереотипів, а приймали кожного з його дарами та обмеженнями.


7. Підтримка сімей

Батьки та інші родичі осіб з розумовою неповносправністю зустрічаються з багатьма труднощами. Суспільство пропонує дуже мало можливостей для них. Такі сім’ї часто відчувають себе ізольованими, самотніми, вони потребують підтримки та духовної поживи. Ми віримо, що зустріч та спілкування дає велику підтримку та ресурси. А також найкращий шлях допомогти особам з особливими потребами – це допомогти їхньому найближчому оточенню.

Тому батькам та іншим родичам осіб з розумовою неповносправністю центр “Емаус” пропонує:


Вікенди для матерів та батьків, впродовж яких вони можуть краще пізнати покликання бути батьком чи матір’ю дитини з розумовою неповносправністю; ми говоримо про те, як прийняти дитину з особливими потребами, відпочиваємо і роздумуємо про роль батька і матері у сім’ї та в суспільстві, спілкуємося, ділимося порадами, досвідом; Ви маєте нагоду знайти  відповіді на свої запитання та отримати корисну інформацію від фахівців.


DSC_0049Цикл зустрічей для подружніх пар складається з 4-5 зустрічей (раз на місяць) для групи з 7-8 подружніх пар. Зустрічі проводять: сімейний консультант, мати або батько особи з особливими потребами, які вже мають досвід і про нього свідчать, та, по можливості, психолог. Мета – дати подружжю нагоду провести час разом поза домом, у позитивному настрої і в затишній атмосфері, без дітей, щоб краще пізнати один одного та відновити почуття, які, можливо, забулися через різні труднощі; а також познайомитися з іншими подружжями, порозмовляти про життя з неповносправною дитиною, про цінність подружжя і по сімейне щастя.


Зустрічі для братів і сестер особи з розумовою неповносправністю:

Молодша вікова група (5-8 років) – у доступній формі наймолодшим братикам і DSC_0067сестричкам пояснюємо, якою є особа з особливими потребами, якою може бути її неповносправність та як правильно поводитися з братом чи сестрою з особливими потребами. Ми пропонуємо інтерактивний формат зустрічі, з використанням цікавих ігор, вправ, казок та відеоматеріалів.

Середня вікова група (9-13 років) – програми наповнена цікавими вправами, які допомагають братам і сестрам самостійно розібратись у своєму ставленні до особливого брата чи сестри; з підлітками обговорюються суспільні та психологічні питання: ставлення суспільства до осіб з особливими потребами, відчуття провини чи сорому через брата/сестру з особливими потребами, явище надмірної жертовності задля брата/сестри з розумовою неповносправністю. Передбачено також зустрічі-свідчення з цікавими людьми, які мали або мають брата чи сестру з особливими потребами.

Доросла вікова група (14 років і старші) – роздуми і обговорення складних питань, які постають перед дорослими братами і сестрами, розповіді про власний досвід, про стосунки у сім’ї, про майбутнє братів і сестер та про ставлення суспільства до осіб з особливими потребами.


10366041_1402875196665719_6645342601077159319_nЗустрічі для бабусь і дідусів мають на меті допомогти бабусям і дідусям знайти своє справжнє і справедливе місце і призначення в родині, де є внук чи внучка з особливими потребами; дають дідусям-бабусям нагоду поділитися своїми почуттями, допомагають знайти відповіді на питання про стосунки в родині, про ставлення до страждань їхніх дітей та онуків, а також до їхніх власних страждань.


kavaРодинам, в котрих є особи з розумовою неповносправністю, «Емаус» надає можливість скористатися з духовної підтримки: «Батьківська кава» – молитовна зустріч  батьків-матерів дітей з особливими потребами без різниці віку (раз на місяць). Зустріч проводить священик. Під час зустрічі батьки діляться особистим досвідом, читають Святе Письмо, моляться, спілкуються зі священиком.


8. Пасторальна діяльність

Не кожна організація, котра працює з неповносправними людьми має свого капелана, тому центр «Емаус» надає духовну підтримку організаціям, котрі цього потребують. Зокрема, «Емаус» організовує Літургії, домовляється зі священиками про сповідь, катехизацію, проводить духовні бесіди, реколекції в таких організаціях як «Джерело», «Контакт», «Відкрите серце». «Емаус» запрошує членів цих організацій на спільні щомісячні літургії в Українському Католицькому Університеті, на реколекції та інші відкриті заходи.

9. Організація реколекцій

Усвідомлюючи потребу організації регулярної духовної формації для осіб, котрі працюють у соціальній сфері або є до неї залученими, за підтримки центру «Емаус», відбуваються реколекції та духовні зустрічі для приятелів і капеланів спільнот «Віра і Світло», для асистентів «Ляршу» та професіоналів-працівників з інших організацій. При можливості, для проведення таких заходів «Емаус» запрошує реколектантів з інших країн (наприклад, Джо Востерманс з Канади, котрий має 35-річний досвід життя у спільноті «Лярш»). В реколекціях щороку мають можливість взяти участь близько 150 осіб з різних регіонів України – Львова, Тернополя, Кам’янця-Подільського, Закарпаття, Києва, Житомира, Рівного тощо.
Декілька разів в Україну приїжджав Жан Ваньє (останній його візит у 2007 році був присвячений 15-річчю руху «Віра і Світло» в Україні»).

10. Сприяння інтеграції осіб з особливими потребами у життя суспільства

Розуміючи важливість інтеграції не лише для осіб з особливими потребами, але для кожної людини зокрема (бо прийняття неповносправних осіб гуманізує цілу громаду), з метою включення осіб розумово неповносправних у суспільство, залучення їх до різноманітної діяльності, надання можливостей для розвитку та зростання, центр «Емаус» розпочав програму інтеграції із залучення декількох осіб з особливими потребами до волонтерства в Українському Католицькому Університеті.

Український Католицький Університет відіграє важливу роль в українському суспільстві та Церкві і є добрим ґрунтом для започаткування інтеграційних програм.
«Друзі» (так називаємо осіб розумово неповносправних) з майстерень «Ляршу» працюють як волонтери у ректораті та бібліотеці, виконуючи не складну технічну роботу. Також особи неповносправні прислуговують на Літургіях в УКУ. Участь у житті Українського Католицького Університету приносить їм задоволення та радість.
За підтримки «Емаусу», декілька разів на рік в УКУ відбуваються виставки-ярмарки виробів майстерень «Ляршу» – свічок, листівок, ікон, намиста, тощо. Ці виставки-ярмарки користуються великою популярністю серед працівників та студентів УКУ.

11. Інтеграційний театр

Уже понад 10 років при центрі «Емаус» діє інтеграційний театр «І сміх і сльози», котрий є чудовим знаряддям передачі послання про цінність та красу осіб розумово неповносправних.
За допомогою своїх вистав, група акторів театру, до якої належать особи з розумовою неповносправністю і без неї, прагне проголошувати своє бачення життя та реальності, яка не є лише тим, що ми можемо спостерігати своїми очима, а є набагато глибшою. Центр «Емаус» заохочує учасників театру до активного розвитку та навчання, а також до участі у різноманітних театральних фестивалях для обміну досвідом, отримання нових ідей та натхнень, а також для поширення власного бачення.