Книгу про дівчинку з синдромом Дауна презентували в Дніпропетровську

Представлення українського перекладу повісті Дороти Тераковської “Мишка” – спроба говорити про ставлення до людей з особливими потребами в новому, літературному форматі.

–        Для нас, батьків, які виховують дітей з синдромом Дауна, презентація книги “Мишка” – дуже важлива, – розповідає Венера Шевченко, президент громадської організації “Дасид”, мама одинадцятирічної Регіни. – Це перший художній твір українською мовою про народження особливої дитини. Коли я читала “Мишку”, переді мною, ніби кіноплівка, прокручувалися спогади про народження моєї доньки. Дороті Тераковській особливо тонко вдалося передати ці найперші моменти з життя особливих дітей та їх батьків. Наприклад: “Слова “Даун синдром” для Єви звучали, як шкрябання нігтями по склу”, – цитує пані Венера. – Дорота Тераковська показує наскільки якість життя сім’ї з особливою дитиною залежить від думки оточення. Часто батьки чують: «Не виходьте з дому, власну дитину – заховайте». Я сподіваюся, що презентація цієї книги допоможе суспільству стати гуманнішим у ставленні до людей з синдромом Дауна.

Презентували книгу “Мишка” в дніпропетровському Телетеатрі. Його директор, Ольга Волошина, ділиться враженнями:1 (Ольга Волошина)

–        Моя душа радіє коли я бачу, чую про такі ініціативи. Адже проблема у ставленні до людей не лише з синдромом Дауна, але і з будь-якою іншою неповносправністю, є не тільки в Дніпропетровську, Львові, Києві чи Варшаві. Ця проблема є загальнолюдською. Людям з особливими потребами необхідна наша допомога і підтримка. Можливо, вони і народжуються для того, щоб через них ми стали людянішими і відкрили свої серця, щоб творити добро.

Історію “зачаття” “Мишки” розповідає письменниця і перекладач Дзвінка Матіяш:

5. Дзвінка Матіяшю. Венера Шевченко1999 року Дорота Тераковська разом з донькою і її майбутнім чоловіком приїхала на відпочинок в село. Там по сусідству мешкала дванадцятирічна Єва. Дівчинка мала синдром Дауна і до того ж була на візку. Донька Дороти Тераковської з нареченим заопікувалась нею. Вони водили її під руки на прогулянки, брали з собою до річки. В якийсь момент донька Дороти Тераковської сказала мамі: «Напиши книжку про таких дітей, як Єва. Я знаю, що ти зумієш». І Дорота почала про це думати. Вона зрозуміла, що в цієї хворої дівчинки насправді дуже багатий внутрішній світ і цього від неї можна вчитися.

В Україні в книги “Мишка” вже є своя власна історія, яка виходить поза межі літератури. Кожна презентація більше подібна на соціальний проект.

Я відчуваю, як аудиторія виходить з зали перемінена, – каже Дзвінка Матіяш.

Модератор зустрічі, мистецтвознавець Діана Клочно підсумовує:2(Ромчик Максимович)

Презентація «Мишки» – це  історія стосунків. На кожну таку зустріч разом з центром “Емаус” приїжджає Роман Максимович, двадцятивосьмирічний юнак з синдромом Дауна. Його спілкування, його дар читати вірші, показує нам, який шлях можна пройти від страхів, які ми маємо до людей з неповносправністю, до відкритості і порозуміння. Адже, дари даються всім. І найпрекрасніше, коли вони відкриваються.