Потреба формації та пошуку правди

«Лярш» та «Віра і Світло» – це школи любові і співчуття. Все більше і більше я усвідомлюю, що для того, щоб бути школами любові вони мають бути школами правди, місцями, де ми вчимося розпізнавати правду, оголошувати її і бути її живим свідченням. В плюралістичному та об’єднаному зв’язками і засобами масової інформації світі, який так швидко і так безупинно змінюється, існує небезпека знецінення та релятивізації усіх цінностей. Цінується тільки те, що дає людям насолоду та гроші. І люди навіть сумніваються, чи існує правда.

Як розбудити, як дати народження прагненню правди? Так часто ми втікаємо геть від реальності тому, що вона тривожить нас; вона відкриває нам наші обмеження, нашу убогість, і деколи зло, яке притаїлося в нас. Ми намагаємося модифікувати її так, щоб вона відповідала нашим смакам і захищала нас. Але правда справді існує. Існує правда про людський розвиток так само, як і існує філософська та наукова правда. Наш світ такий складний і здається таким заплутаним і розгубленим. Існує величезна потреба співчуття і мудрості. Кожна з наших спільнот і кожен з нас має зрозуміти важливість правди. Наші голови та серця мають бути об’єднані так, щоб наша любов була мудрою і ми могли допомогти іншим рости до глибокої внутрішньої свободи. Серце покликане вести розум і навпаки. Розум, який не є добре сформований, не буде добрим провідником; він відріже себе від серця. І серце, відділене від розуму буде керуватися лише суб’єктивними емоціями.

Якщо ми не розвинемо наш розум, ми не матимемо необхідної впевненості, яка дасть нашим діям мудрості і рішучості, нам бракуватиме ясного розуміння людського життя. Ми ризикуємо залишити себе цілком під впливом тільки того, що ЗМІ кажуть нам робити. Правда дає нам структуру і бачення, яке дозволяє нам глибше і повніше бути людиною. Звичайно, ми можемо розвинути наш розум і використовувати наші знання для нашої власної слави, переконані, що ми є вищі за інших. Але правда полягає не в тому, щоб закриватися в собі, а скоріше в тому, щоб відкрити нас до реальності та до інших, слухати їх, розуміти їх, служити їм і бути відкритими до того, що вони думають і як живуть, так, щоб ми могли більш глибоко увійти у таємницю життя зі серцями, сповненими дивування. Ми ніколи не володіємо правдою, але ми можемо просто дозволити правді володіти нами. Ми не можемо самі вигадати правду, але ми шукаємо її і покликані прийняти її у покорі як дар.

Цей пошук правди необхідний для наших спільнот. Я не думаю, що асистенти та приятелі справді можуть бути віддані на довготривалій основі, якщо вони не мають спраги за правдою. Давид Форд, професор теології у Кембріджському університеті, сказав групі з «Ляршу»: «Ви маєте духовність в «Лярші», але для того, щоб поглибити цю духовність, вона має бути укорінена в теологію». Наші спільноти не будуть в змозі рости, глибшати та давати життя новим спільнотам в роках, що прийдуть, якщо ми не матимемо спраги за правдою, яка допомагає нам просуватися по шляху, котрим веде нас Господь.

Для того, щоб рости в цьому пошуку нам потрібна допомога філософів, теологів, антропологів, психологів і соціологів з-поза меж наших спільнот. З ними ми краще розрізнятимемо значення «Ляршу» та «Віри і Світла» в нашому світі сьогодні. Якщо ми зрозуміємо, хто ми є у баченні нас Богом, ми зрозуміємо, який обрати напрямок і ми матимемо необхідне бачення та світло для подорожі.

Ми маємо розшукувати людей, які можуть допомогти нам зростати в правді і таким чином зрозуміти краще цінність і бачення «Ляршу» та «Віри і Світла» в нашому світі сьогодні. Це бачення важливе для нас так само, як і для нашого суспільства та наших церков.

Матеріали з конференції Жана Ваньє

Фото – Оля з майстерні «Ляршу» під час інтеграційної програми в УКУ